NURSAN FREN NYBF(MK) YAY BASKILI FREN

                                       NURSAN NYBF(MK) SERİSİ YAY BASKILI FREN

Fren montajlarında ve tasarımında güçlü bir yapı oluşturulmuştur.Frenlerde ses düzeyi  ˂ 70 Db altındadır.Farklı büyüklüklerde ki motorlar için yüksek frenleme torku sağlanmıştır.
Nursan soğutmalı tip frenler ; frenleme esnasında oluşan ısının dışarıya atılmasına yardımcı olur ve bu sayede balata ısınması minimuma indirilir.

Elektromayetik sargı ısıya dayanıklı malzemeden hazırlanan bobin kalıbı üzerinde sarılıp,polyester ile muhafaze edilmektedir.(Bobin izolasyon sınıfı HO).Tüm mekanik parçalar elektrolize  edilip korozyona karşı koruma sağlanmıştır.Fren balata diskleri tüm modellerde 1050 kalite imalat çeliğinden imal edilmektedir.Frenlerde uzun ömürlü sürtünme katsayısı yüksek astbestsiz balatalar kullanılmaktadır.

Fren bobin gövdeleri GGG42 sfero dökümünden imal edilip histerisiz kayıpları minimuma indirgemiştir.Frenler her çeşit motorda ara bağlantı flanşı değiştirilerek kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır.Frenler her türlü pozisyonda çalışabilirler.Mekanik parçaların tümü CNC tezgahlarında işlenmektedir.Tüm frenler mikroswitch,proxy swiitch ve encoder montajına uygun olarak tasarlanmıştır.Frenler özel istekler dışında 24 Vdc 98 Vdc üretilmektedir.Frenlerde sessiz çalışma ortamı yaratılmıştır (O-RİNG) kullanılmaktadır.

               NURSAN FREN NYBF (MK) SERİSİ YAY BASKILI FREN ÇALIŞMA SİSTEMİ
 

Frenlerin iki sürtünme yüzeyi vardır.Fren torku,voltaj uygulanmadığı zaman baskı yaylarının kuvvetiyle oluşturulur.Fren elektromanyetik alanda serbest kalır.
Fren bobininin beslenmesiyle mıknatıslanan fren balata baskı pulu,elektro mıknatısa doğru çekilir.Bu hareket fren baskı yaylarını baskı altına alır ve rotor mili üzerine takılan çoklu dişlili kama üzerinde aksiyel yönde serbest hareket edebilir.Fren balatası serbest kalır.