NURSAN FREN NABF SERİSİ-AKIM BASKILI FREN

                                       NURSAN NABF SERİSİ AKIM BASKILI FREN

NABF serisi fren montajlarında ve tasarımında güçlü bir yapı oluşturulmuştur.Frenlerde ses düzeyi  ˂ 70 Db altındadır.Farklı büyüklüklerde ki motorlar için yüksek frenleme torku sağlanmıştır.
Nursan soğutmalı tip frenler ; frenleme esnasında oluşan ısının dışarıya atılmasına yardımcı olur ve bu sayede balata ısınması minimuma indirilir.

Elektromanyetik sargı ısıya dayanıklı malzemeden hazırlanan bobin kalıbı üzerinde sarılıp,polyester ile muhafaze edilmektedir.(Bobin izolasyon sınıfı HO).Tüm mekanik parçalar elektrolize  edilip korozyona karşı koruma sağlanmıştır. Frenlerde uzun ömürlü sürtünme katsayısı yüksek astbestsiz balatalar kullanılmaktadır.

Frenler her çeşit motorda ara bağlantı flanşı değiştirilerek kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır.Frenler her türlü pozisyonda çalışabilirler.Mekanik parçaların tümü CNC tezgahlarında işlenmektedir.Tüm frenler mikroswitch,proxy swiitch ve encoder montajına uygun olarak tasarlanmıştır.Frenler özel istekler dışında 24 Vdc üretilmektedir.

               NURSAN FREN NABF SERİSİ AKIM  BASKILI FREN ÇALIŞMA SİSTEMİ
 

NABF serisi akım baskılı frenler genel olarak çok sık dur kalk yapan ve hassayitle durması gereken yerlerde kullanılan fren tipleridir.
 Fren bobinine (24 VDC) enerji verildiğinde fren bobin gövdesi yüzeyinde oluşan manyetik alan aynı eksendeki balataya baskı flanşını kendine doğru çekerek frenlemeyi gerçekleştirir ve bu işlem enerji uygulandığı sürece devam eder.Enerji kesildiğinde balata baskı flanşı altında bulunan yay vasıtasıyla bobin gövdesi yüzeyinden ayrılır ve frenleme sonlandırılır.
 NABF serisi akım baskılı frenler çok sık açma kapama yapan sistemlerdir.

 
NURSAN FREN NABF SERİSİ AKIM BASKILI FREN MONTAJ DETAYLARI

 

NABF serisi akım baskılı frenler fren  bobinine verilen elektrik akımı ile oluşan manyetik alanın gücü ile şaftlar ve bağlı bulunduğu yükler üzerinde kavrama,ayırma ve frenleme görevi için kullanılmak amacıyla üretilmektedir.Bu frenlerde soğutmasız tip fren tavsiye edilmemektedir.
Bunun iki sebebi vardır; Birinci sebebi çok sık açma kapama gereken yerlerde kullanıldığı için ısınma söz konusu olmaması ,diğer sebebi ise alüminyum adaptör yay hareketli ve dönen sistem olduğu için CE standartlarına göre insan sağlığı tehdit edecek unsurlar içerdiğinden dolayı fan koruma tasının fren çalışır durumda iken takılı olması gerekmektedir.Fan tası takılı olması gerektiğinden ötürü  frenin soğutmalı tip olması gerekmektedir.
NABF serisi akım baskılı frenler, hareketi enerjinin verilmesiyle oluşan manyetik alanın yarattığı  çekme kuvvetinin yardımıyla sürtünerek iletilir.Enerjinin kesilmesiyle manyetik alanın ortadan kalkması sonucu alüminyum armatöre montajlı yay yardımıyla fren tekrar boşa çıkar.Bu sistemde çalışan frenler elektrik otomasyon yardımıyla saniyede 5 ila 10 defaya kadar çıkabilir.Sürtünerek çalıştığından dolayı aşınmalar meydana gelir,çalışma boşluğunun artmasından dolayı belirli periyodlarla tekrar düzeltilmesi gerekir.